…avagy a két egyforma ház esete
Mint tudjátok minket a török sorozatok iránti rajongás hozott össze. Azóta megszállottan rójuk Isztambul utcáit, időt-pénzt-energiát nem sajnálva, hogy minél több helyszínről hozhassunk saját fotót és számolhassunk be róluk hiteles forrásként.
A főbb helyszínek mellett, azokat az épületeket és helyeket is a felkeresendők listájára tesszük, amiket érdekesnek találunk a történetben. Ehhez viszont meg kell találnunk a helyet, nem is akárhol, hanem egy 15 milliós metropoliszban, Isztambulban! Olyan ez, mintha Budapesttől Szegedig terjedően szeretnénk megtalálni egy eldugott házat, időnként tű a szénakazalban…
Sok forrásból dolgozunk keresés közben, a feladat azonban így is türelmet és rengeteg időt igényel.
Első lépés a kérdéses helyről való képernyő képek készítése. Aztán nézzük a hátteret, esetleg utcatáblát, cégtáblát. Keressük vajon merre is lehet. Talán a Boszporusz partján vagy inkább az Aranyszarv öbölben? Próbáljuk a környezete alapján behatárolni a helyet.
Több utcaképet, online térképet, webkamerát is segítségül hívunk a nyomozás során. Google nekünk is jó barátunk.
Kutatunk, olvasunk, fordítunk, keresünk … Volt olyan helyszín, amit negyed óra alatt megtaláltunk, de olyan is, amit három éven át kerestünk. Aki járt már Isztambulban tudja, hogy számtalan megtévesztő, kanyargó, dimbes-dombos, majdnem egyforma utca van, így biztosak mindig csak akkor lehetünk magunkban, amikor személyesen ott állunk a kérdéses helyszín előbb. A valóságban szinte kivétel nélkül minden épület, utca vagy akár egy egész környék teljesen máshogy néz ki, mint a filmben.
Ennyi rutinnal a hátunk mögött, most mégis meg lettünk „viccelve” kicsit.
A Magyarországon TV-ben még nem vetített, de az interneten már több száz fős nézői létszámmal rendelkező Karadayı egyik épületét kerestük. A történetben Songül és Osman egyeteme egy szépséges épületben volt. Bár nem stratégiai helyszín, a szép épület megérdemli, hogy megkeressük. Viszonylag rövid idő után azt gondoltuk, hogy megtaláltuk. Hurrá! A Fath Sultan Mehmet Egyetem Rektori épülete, íme:
Ezt az épületet Yervant Terziyan örmény származású építész építtette 1912-13-ban. Eredetleg Fatih Belediye Binası (Fatih Önkormányzatának az épülete) volt.
Ezzel az építkezéssel egy időben azonban Yervant Terziyan épített egy másik épületet is, Kadıköyben a Başkanlık Binası-t (Városi tanács háza).
Ez az:
Hogyan is jöttünk rá a tévedésre? Láttunk egy fényképet, melyen ismerős épület állt, de más volt a neve, mint ahogyan mi ismertük.
ÓÓÓÓ! Hisz ez ugyan az az épület. Káprázik a szemünk. Hát ebből kettő van. Újra indult a keresés. Még név alapján is beletelt több mint hat órába, mire sikerült megtalálni. A végén persze sikerrel jártunk.
A legutóbb talált épületet felújítás után 2014-ben adták át. Jelenleg Történelmi, Irodalmi és Művészeti könyvtár Kadıköyben.
1971-ben az épület mellett állt Kadıköy jelképének számító Bika szobor (Kadıköy Boğa Heykeli). A szobor most az Altıyolnál áll.
kép forrása: evrensel.net
A későbbiekben bővebben is írunk e két épületről, ha már ennyi energiát tettünk a felkutatásába, és természetesen a Bika szoborról is, ehhez azonban még sokat kell olvasnunk, hogy, pontos információkkal szolgálhassunk.
Ezzel a blog bejegyzéssel kicsit be akartuk mutatni a munkánk buktatóit.
Figyeljétek a blogot, jövünk még sok érdekes hely leírásával és persze sorozat helyszínekkel.
Gyere, kövess minket a facebook-on instagramon pinteresten és youtube-on is!
és Kérd INGYENES Online magazinunkat itt!