Most, amikor javában tombol itthon a Szulejmán sorozat iránti rajongás, biztos szívesen olvastok, a Szulejmán Szultán és Hürrem Szultána leányának tiszteletére épült Mihrimah Camikról. Azért a többes szám, mert Mimar Sinan, az oszmán kor leghíresebb építésze nem is egy, hanem mindjárt két dzsámit épített Mihrimahnak.
A legenda szerint Sinan mester szerelmes volt a Szultánába, így a mecsetek szépségében fejezte ki érzelmeit, melyet Mihrimah hercegnő iránt érzett.
Precízen, aprólékosan tervezte meg a mecseteket, melyek úgy épültek, hogy a hercegnő születésnapján, március 21.-én, (mely egyben a napéjegyenlőség ideje is) amikor a nap az Edirnekapıban található Mihrimah-mecset minaretje mögött lemegy, a hold az üsküdari Mihrimah-mecset két tornya között éppen akkor kel fel.
A két mecset közül elsőként az Edirnekapı-ban lévő épült meg.
Sinan mester azt szerette volna, hogy a dzsámi belseje fényárban ússzon, ezért újfajta tám rendszerrel próbálkozott, hogy az még több és nagyobb ablakot bírjon el.
A mecset 1562-1565 között épült, alapja négyszögletes, kupolája 37 méter magas, melyet jobb és bal oldalán három-három fél kupola támaszt.
Belseje magával ragadó, színvilága visszafogott és elegáns, a monumentális csillárokon pedig megcsillan a hatalmas ablakokon beáradó nap fénye.
Üsküdari Mihrimah Sultan mecset:
Ha a turistaközpontnak számító Sultanahmetből átnézünk a Boszporusz túloldalára, Üsküdar tárul a szemünk elé. Csupán egy hajóra kell felülnünk, és mindössze 10 perc alatt áthajóznunk az ázsiai oldalra. Az üsküdari Mihrimah mecset a kikötőben épült, ezért kikötő mecsetnek is nevezik.
Az 1548-ban épült, a tavalyi évben pedig gyönyörűen felújított mecset kicsit sötétebb tónusú márványból készült, de a kupola és az azt övező fél kupolák díszes üvegablakain beszűrődő fény feloldja a falak komorságát. A tágas belsőtér, az elegáns színekkel díszített falak, valamint a piros szőnyeggel borított padló kellemes atmoszférát teremt. Udvarában egy kút található.
A mecset épülete messziről alig-alig látható, lépcsőkkel körülzárt feljárón közelíthető meg, ahol egy Mimar Sinanról megemlékező, néhány soros emléktábla van. A dzsámi környékén lévő helyiek viselkedésén,
öltözködésén már érezhető, hogy az európainál kicsit konzervatívabb Ázsiában járunk.
Természetesen nem csak a Szulejmán sorozatért rajongóknak, hanem mindenki másnak is ajánljuk, hogy keresse fel ezt a két csodaszép, nőies mecsetet és engedje, hogy magával ragadja az oszmán kori építészet e két remeke. Üsküdar és úgy általánban Isztambul ázsiai oldala amúgy is gyönyörű, egy alapos sétát mindenképpen érdemes tenni, ha nem csak a turistáknak szánt látványosságokra vagyunk kíváncsiak.
Ebben a videóban meghallgatod az imára hívó ének, az ezán hangját is, Mihrimah szultána mecsetében.
Gyere, kövess minket a facebook-on instagramon és youtube-on is!
és kérd INGYENES Online Magazinunkat itt!