2013-ban a török kávét és a hozzá tartozó hagyományokat a szellemi kulturális világörökség részévé nyilvánították, a török kávé így már szerepel az UNESCO világörökségi listáján is.
Aki járt már Törökországban tudja, hogy a török kávéhoz egy komplett szertartásrendszer tartozik, amelyben minden apró részletnek meg van a maga jelentősége.
Mindenben, még a főzéshez szükséges kellékekben is eltér a nyugati kávékultúrától.
A frissen darált kávét réz edényben, úgynevezett cezvában készítik. A kávéval együtt előre beleteszik a cukrot is és együtt főzik, mert utólag a csésze alján lévő zacc miatt már nem lehet felkeverni.
Meggyőződésünk, hogy az autentikus méregerős – habos török kávé elkészítésére születni kell, nem lehet csak úgy hipp-hopp megtanulni.
A török kávé karakteres íze megosztó, de akik szeretik, azok egyenesen rajonganak érte. Kifejezetten erős, zaccos, a tetején lévő hab pedig biztosítja, hogy sokáig forró maradjon. Különleges íze, illata és a kínálás módja igazán egyedivé és különlegessé teszi.
A törökök ráérősebbek mint mi magyarok, szívesen ücsörögnek egy finom kávé mellett a nap bármelyik szakában. Amire mi komolyabban rácsodálkoztunk az az, hogy akár késő este, lefekvés előtt is elszürcsölnek egy jó erős kávét.
A kávénk zacca pedig igen beszédes, csak kell valaki aki ért hozzá, hogyan bírja szóra. A török nők között sokan tudnak kávézaccból jósolni, érdemes hát a kistányért a kávéscsészére tennünk és megvárnunk amíg a zacc elhelyezkedik és kirajzolódik sorsunk vonala.
A törökök, ha vendég érkezik nem azonnal kínálják kávéval. Ez a sürgetés jele lenne, ezért csak némi beszélgetés után teszik fel a kérdést, kérünk-e kávét. Amikor pedig a vendég távozni készül, ismét megkínálják egy csészével, ezzel marasztalva őt, jelezve neki, hogy társasága kellemes, szívesen beszélgetnének még. Ugye milyen figyelmes, kedves gesztus ez?
A kávéházak már az oszmánok idején is népszerűek voltak, manapság pedig Isztambul utcáin megszámlálhatatlan kávézó várja a hazai vendégeket és a turistákat egyaránt.
Gyere, kövess minket a facebook-on instagramon és youtube-on is!
és
Kérd INGYENES Online magazinunkat itt!
Igen, nagyon finomra őrült kávé kell hozzá. Egy csészéhez egy teáskanál kávé elég, különben méreg erős lesz 🙂 Igazi, habos török kávét pedig akkor kapunk, ha annyi személyes cezvában főzzük a kávét, ahány adagot főzünk. Két személyre tehát két személyes cezva kell, ekkor lesz szép habos a kávénk 🙂
Igen, anno vettem egy kis egy személyes kis, felül szűkülő nyeles rézedényt Törökországban. Annyit tudok, hogy nagyon por kávé kell hozzá, bele a cukor, felforralod, mielőtt kifutna, lekapod, megkevered, és még kétszer így felfuttatod, aztán pihenteted. Tényleg nagyon jó. Már ellustultam, beérem a nescaféval is, de egyébként lábosban is előadható a művelet, ezt akkor csináltam, ha több vendég volt egyszerre. (csészénként két teáskanál porkávé).